Ste majiteľom vysávača s HEPA-filtrom? Spravili ste veľmi dobre, že ste si zvolili tento typ vysávača.

Tak prečo spomínam v úvode, že je zlý pán? Odpoveď je jednoduchá. Aj samotný HEPA-filter má svoje nevýhody pokiaľ nebudete sledovať jeho životnosť. Pokiaľ máte kvalitný HEPA-filter vo svojom vysávači, tak by mal byť vyfukovaný vzduch z vysávača čistejší ako nasávaný vzduch.

To znamená že zachytáva 99,99 % čiastočiek väčších ako 0,3 μm ( mikrometra ).

 Je to výborná pomoc pre alergikov, ktorí majú radi čistý vzduch. Kvalitný HEPA-filter zachytí prach, alergénny peľ, spóry húb, baktérie a výlučky roztočov.

Samotná životnosť HEPA-filtra nie je určená časovým ohraničením. Jeho životnosť treba kontrolovať pravidelne ( nie zas každý deň ). Stačí raz za 6 mesiacov. HEPA-filter z vonkajšej strany môže trochu klamať. Pokiaľ je kvalitný, tak je z vonkajšej strany snehobiely. ( POZOR !!! Z vonkajšej strany filtra nesmie byť zrejmá žiadna špina, ani čierna časť – inak sa nedá sa povedať, že plní svoju úlohu správne. ) Po demontáži HEPA-filtra za určitý čas používania vysávača vznikne z vnútornej strany čierny povlak. Tam sú zachytené všetky nečistoty, ktoré filter nepustil do Vášho ovzdušia. Pokiaľ povrch z vnútornej strany filtra nie je veľmi zanesený, dá sa povedať, že je to v poriadku. Na druhej strane, keď sa Vám bude zdať, že  Váš vysávač je hlučnejší ako keď ste ho kupovali a bude sa prehrievať a slabo „ťahať” je čas na výmenu HEPA-filtra. Na konci článku prikladám fotku čistého a fotku zaneseného HEPA-filtra. Na prvej fotke je zanesený HEPA-filter z vonkajšej strany ( snehobiely ) a na druhej fotke je ten istý zanesený HEPA-filter z vnútornej strany.

S pozdravom

Lukáš Fabok

www.proprodukt.sk